Półmontaż początkowy i kończący

 

Montaż klimatyzatora lub systemu klimatyzacji może przebiegać:
1. Jednofazowo - klimatyzator lub system klimatyzatorów realizowany jest jednorazowo i kończy się uruchomieniem urządzenia/urządzeń.
2. Dwufazowo - w pierwszej fazie montowane są instalacje - czynnika roboczego, odprowadzenia skroplin i elektryczna (montaż początkowy). Zakończenia wiązek wyprowadzane są w miejscach późniejszego montażu jednostek wewnętrznych i zewnętrznych. W drugiej fazie montowane są jednostki wewnętrzne i zewnętrzne oraz uruchamiane jest urządzenie (montaż kończący). Montaż dwufazowy jest zalecany, podczas wszelkich remontów, przed planowanym remontem lub podczas wykończania mieszkania czy domu. Cała instalacja umieszczana jest w ścianach lub podłogach mieszkania czy domu, po czym, po zakończeniu prac budowlanych i wykończeniowych montowane są urządzenia. Tego typu montaż najlepiej wykonać w początkowym etapie prac.

UWAGA! Prawidłowe działanie klimatyzacji wymaga, aby położona instalacji nie uległa jakiemukolwiek uszkodzeniu. Należy więc zwrócić szczególną uwagę podczas prac wykończeniowych na wykonywanie wierceń, pracę szlifierek kątowych itp. Wszelkie uszkodzenia instalacji będą wiązały się z częściowym lub całościowym demontażem instalacji, dodatkowymi kosztami z tym związanymi, oraz zniszczeniem wykończonych powierzchni w miejscu uszkodzenia lub na całej długości zainstalowanej instalacji. Jeśli, mimo tego, takie uszkodzenie nastąpi należy niezwłocznie je zgłosić i zaprzestać prac w miejscu uszkodzenia i wzdłuż całej wiązki instalacyjnej. Pozwoli to zminimalizować koszty i uciążliwość prac związanych z naprawieniem szkody.