Montaż klimatyzatorów przypodłogowo-podstropowych i podstropowych

 

Montaż klimatyzatora przypodłogowo-podstropowego lub podstropowego łączy się z wykonaniem takich samych czynności, jak montaż klimatyzatora ściennego typu Split lub jeśli klimatyzatory podstropowe lub przypodłogowo-podstropowe są montowane w systemie Multisplit, ich wspólny montaż jest wykonywany na takich samych warunkach jak montaż MULTISPLIT.

Oferta klimatyzatorów przypodłogowo-podstropowych, a w szczególności podstropowych zawiera wiele urządzeń o znacznej mocy, wykraczającej poza standardowe klimatyzatory do zastosowań domowych i biurowych. Często także wiąże się z wykonaniem instalacji czynnika roboczego znacznej długości, wykonaniem kilku przewiertów, doprowadzeniem powietrza z zewnątrz (niektóre klimatyzatory wykorzystują dodatkowo powietrze z zewnątrz budynku i schłodzone rozprowadzają je w pomieszczeniu). Należy pamiętać, że tego typu urządzenia mogą wymagać odpowiedniej instalacji elektrycznej - przystosowanej do prądu pracy znacznie przekraczającej 10 A, lub zasilanych napięciem 380V. Ponadto ze względu na ciężar jednostek, wewnętrznej, a w szczególności zewnętrznej, ich montaż wymaga innego typu zamocowań.

W związku z powyższym sposób i koszt montażu wykraczają poza standardową ofertę montażu i ustalane są indywidualnie. Dotyczy to, przede wszystkim, urządzeń o wydajności przekraczającej 25 000 Btu/h (8 kW) i mocy znamionowej przekraczającej 3 kw.